Spora część naszego społeczeństwa zmaga się z różnego rodzaju dolegliwościami dotykającymi sfery psychicznej. Do najpopularniejszych tego rodzaju schorzeń należą m.in. schizofrenia, bezsenność, fobie i lęki pojawiające się na niemal każdym możliwym tle, a także wiele typów nerwic. Jedną z nich jest tzw. nerwica natręctw. Na czym polega ta choroba oraz w jaki sposób możemy jej przeciwdziałać?

 

Skąd się bierze nerwica natręctw?

Na to pytanie współczesna nauka nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Część specjalistów stoi na stanowisku, że na jej występowanie w dorosłym życiu wpływ ma trudne dzieciństwo. Takie czynniki jak niedostateczna ilość uwagi poświęcanej dzieciom przez ich rodziców czy stawianie im przez wychowawców nadmiernych wymagań mogą zdaniem ekspertów wywołać to schorzenie. Inni psychiatrzy uważają, że nerwica natręctw jest dolegliwością genetyczną, czego jednak jak do tej pory nie udało się udowodnić. Inna hipoteza głosi zaś, że za jej objawy odpowiedzialny jest niedobór serotoniny. Ostatnia ze znanych teorii mówi, iż pojawianie się nerwicy natręctw warunkuje przystosowanie danej osoby do społeczeństwa. Ma ona szansę zapaść na tę chorobę, jeżeli jest nadwrażliwa oraz cechuje ją niewielka odporność na stres.

Symptomy nerwicy natręctw

Schorzenie to wiąże się przede wszystkim z występowaniem obsesji i lęków. Chory odczuwa paniczny, niczym nieuzasadniony strach przed czymś i wmawia sobie, że przed grożącym mu rzekomo niebezpieczeństwem może uchronić go jedynie częste powtarzanie jakiejś czynności. Przykładem najczęściej występującego natręctwa jest nader częste mycie rak w obawie przed ich zabrudzeniem w wyniku dotknięcia czegokolwiek. Natręctwom częstokroć towarzyszą także objawy fizyczne, m.in. drżenie rąk czy potliwość. Bezpodstawny lęk zwykle występuje w połączeniu z takimi symptomami jak: obniżenie nastroju, poczucie napięcia, stresu czy też bezradności.

 

Leczenie nerwicy natręctw

Gdy tylko domniemany chory lub jego bliscy zauważą objawy mogące świadczyć o tym, że cierpi on na nerwicę natręctw, należy bezzwłocznie udać się po pomoc do Poradni Zdrowia Psychicznego. Warto pamiętać, że kluczem do przezwyciężenia tej, jak i każdej innej (psychicznej bądź nie) dolegliwości, jest jej właściwe zdiagnozowanie. Gdy już zostanie ona potwierdzona, leczyć można ją na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest stosowanie farmakologii. Choremu pomóc mogą zarówno silne leki antydepresyjne z grupy benzodiazepin, jak i pomocne szczególnie w walce ze współistniejącymi przy nerwicy natręctw dolegliwościami (poddenerwowanie i wewnętrzne napięcie) antystresowe suplementy, m.in. kompleksy witaminowe oraz preparaty o wysokiej zawartości ekstraktów z ziół. Oprócz podawanie leków, w trakcie walki z nerwica natręctw chorego poddaje się psychoterapii, m.in. behawioralnej, polegającej na oswajaniu go (pod okiem lekarza) z jego fobiami i ukazywaniu mu, że nie są one groźne nawet wtedy, gdy pacjent zaniecha ha swoich rytuałów.

Nerwica natręctw, jak każde schorzenie jest nieprzyjemna, przysparza wielu trudności a w dłuższej perspektywie może być niebezpieczna – chory pochłonięty swoją obsesją często zapomina o tym, co jest naprawdę ważne. Jednak zapadnięcie Ne tę dolegliwość nie jest końcem świata. Można ją leczyć!